16 lipca 2024

Najczęstsze oszustwa związane z kryptowalutami

Pump and dump

Używając fałszywych informacji, oszust zachęca ludzi do inwestowania w mniej znaną kryptowalutę i obiecuje, że będzie ona gwałtownie rosła. W ten sposób, w miarę jak pojawia się większy popyt, wartość zawyża się (pump), a oszust wykorzystuje okazję do sprzedaży (dump) z ogromnym zyskiem, pozostawiając inwestorów z dużymi stratami.

Fałszywe strony internetowe

Istnieją bardzo profesjonalnie opracowane strony internetowe, które udają, że są firmą sprzedającą kryptowaluty i w większości przypadków kierują Cię do zewnętrznej i oszukańczej platformy, aby dokonać płatności.

Schematy Ponzi

Schemat piramidy trafił również do kryptowalut jako forma oszustwa. Liczni inwestorzy są kuszeni do dołączenia do nieistniejącej firmy obietnicą ogromnych wirtualnych zysków. Wkłady nowych inwestorów są wykorzystywane do wstępnego spłacania odsetek tych, którzy weszli wcześniej, aż do momentu, gdy projekt zostanie anulowany, a jedynym wygranym będzie scammer. O tym, jak unikać piramid finansowych i o innych wartościowych informacjach ekonomicznych dowiesz się w https://www.branze.pl

Aplikacje

Fałszywe aplikacje do wymiany kryptowalut mnożą się i można je łatwo pobrać za pośrednictwem Google Play i Apple’s App Store.

Rzekome poparcie celebrytów

Częstą praktyką mającą na celu przyciągnięcie inwestorów est podszywanie się pod celebrytów lub tworzenie fałszywych kont podobnych do oficjalnych. Jednym z najsłynniejszych oszustów był ten, który wykorzystał nazwisko Elona Muska do wyłudzenia około 2 mln dolarów (1,8 mln euro).

Phishing

Praktyka ta polega na podszywaniu się pod instytucje państwowe lub prywatne, aby zażądać płatności w kryptowalutach w celu pokrycia długu lub uregulowania grzywny.

Fałszywe oferty wymiany kryptowalut

Oszuści często reklamują fałszywe oferty kryptowalut, aby wyłudzić pieniądze. W innych sytuacjach żądają opłaty za dostęp do wirtualnych pieniędzy przechowywanych na giełdach kryptowalut. Oczywiście wymiana jest fałszywa, a pieniądze wpadają w ręce przestępców.

Komunikaty prasowe

Jednym ze sposobów dotarcia do opinii publicznej jest podstępne nakłanianie dziennikarzy do publikowania fałszywych informacji bez świadomości, że są one fałszywe. Są one częścią oszustw typu „pump and dump”.