4 grudnia 2024
finanse-porady

Jak kontrolować swój budżet

Coraz więcej młodych osób zmaga się z problemami finansowymi. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, choć najważniejsze z nich to inflacja i rosnące ceny niezbędnych do życia towarów oraz wysokie koszty związane z mieszkaniem i wszelkimi opłatami. Należy również wspomnieć, że dla wielu z nich bardzo ważne są drobne luksusy dnia codziennego, takie jak kawa na mieście, posiłki w restauracjach lub barach szybkiej obsługi, wyjścia do klubów albo częste zakupy. Jednocześnie wiedza na temat mikroekonomii i gospodarowania własnym budżetem jest wciąż zaniedbywana w procesie edukacji. Dlatego ważnym jest, aby samodzielnie przyswoić informacje pozwalające na rozsądne wydawanie pieniędzy. Jeśli zmagasz się z problemami finansowymi przeczytaj artykuł i poznaj sposób, jak kontrolować swój budżet, aby móc spokojnie przetrwać do kolejnej wypłaty i zacząć oszczędzać!

Planuj każdy miesiąc

Pierwsza aktywność, która wpłynie korzystnie na twój budżet domowy, to planowanie wydatków. Ta prosta czynność sprawi, że zidentyfikujesz odpowiednio wcześnie nadchodzące duże płatności i przygotujesz się do nich, ograniczając kwotę do wykorzystania na przyjemności. Na tym etapie zadaj sobie pytania:

– ile zwykle wydaję pieniędzy na jedzenie?
– ile wyniesie kwota za czynsz i opłaty? Czy w tym miesiącu dostanę dodatkowy rachunek, na przykład za ogrzewanie w sezonie jesienno-zimowym?
– czy ktoś z moich bliskich będzie obchodził urodziny i planuję kupić mu prezent?
– czy planuję dodatkowe wyjazdy lub aktywności?
– czy kupuję karmę i inne potrzebne rzeczy dla mojego zwierzaka?
– czy korzystam z usług, takich jak fryzjer, barber, kosmetyczka, siłownia, basen i tak dalej?
– czy moje hobby wymaga nakładów pieniężnych?
– czy będę dojeżdżać do pracy samochodem lub autobusem?
– czy potrzebuję pilnie nowej części garderoby, sprzętu elektronicznego lub innych gadżetów?

To tylko przykładowy zestaw pytań – warunkuje je styl życia, dieta, miejsce zamieszkania oraz wiele innych czynników. Na ich podstawie stwórz listę i określ przewidywane kwoty na daną kategorię. Następnie zaglądaj do niej w ciągu miesiąca i sprawdź, na ile pokrywa się z rzeczywistymi wydatkami. Staraj się nie wydawać pieniędzy bez wcześniejszego uwzględnienia ich w planie! Wyjątkiem powinny być tylko i wyłącznie pilne, nieprzewidywalne potrzeby.

Spisuj przychody i wydatki

Kolejnym etapem na drodze do efektywnego kontrolowania budżetu jest sporządzenie listy wszystkich dochodów i wydatków. Pozwala to kontrolować na bieżąco przepływ pieniądza i ograniczyć zakupy, gdy kwota zbliża się do wyznaczonego górnego limitu. Najłatwiej podzielić swoje wydatki na kategorie, takie jak jedzenie, dom, chemia i kosmetyki, zwierzęta, sport, hobby, komunikacja lub inne, właściwe dla ciebie i twoich potrzeb. Możesz wykonać tabelę i spisywać w niej wszystkie dane, albo wykorzystać inteligentne aplikacje. Obecnie większość banków pozwala na nadanie kategorii poszczególnym transakcjom. Dzięki temu możesz z łatwością sprawdzić, ile w danym miesiącu wydałeś na dane rzeczy. Często kategorie nadawane są automatycznie, jednak możesz je samodzielnie zmieniać, aby były bardziej precyzyjne. Jeśli często płacisz gotówką pamiętaj, aby zabierać w sklepie paragony – dzięki temu nie zapomnisz kwoty wydanej na zakupach. Pamiętaj, że najważniejsza jest systematyczność i uzupełnianie danych na bieżąco, aby móc później wysunąć z nich wiarygodne wnioski!

Wyznaczaj cele

Gdy już uda ci się stworzyć plan i zacząć regularnie spisywać wydatki, pora zacząć wyznaczać sobie cele finansowe. Spróbuj rozważyć następujące propozycje:

– miesiąc bez kupowania napojów na mieście
– tydzień gotowania w domu
– weekend bez wydawania pieniędzy
– samodzielny manicure zamiast wizyty w salonie kosmetycznym
– impreza w domu zamiast w klubie; organizacja tańszych przekąsek i alkoholu
– mniej nowych ubrań, za to kupowanie rzeczy wysokiej jakości

Traktuj swoje cele jak wyzwania. Nie zapomnij cieszyć się z sukcesów, nawet tych najmniejszych! Dzięki temu, łącząc oszczędzanie z zabawą, uda ci się odłożyć budżet bezpieczeństwa na czarną godzinę lub zaoszczędzić na inny, większy wydatek.

A jeżeli chcesz dowiedzieć się, jaki wpływ na rozwój biznesu ma lead-scoring, kliknij następujący link: https://www.polemika.pl/jakie-jest-znaczenie-lead-scoringu-dla-twojego-biznesu/.

Pamiętaj, aby wybrać dogodne narzędzia do planowania. W zależności od twoich preferencji może to być specjalny planner, zwykły notatnik, plik word, tabela excel lub inna, wygodna opcja. Najważniejsze, abyś mógł korzystać z nich swobodnie i regularnie uzupełniać dane.

Spróbuj kontrolować swój budżet przez najbliższy miesiąc, a następnie kolejny i jeszcze następny. Dzięki temu zarządzanie pieniędzmi wejdzie ci w krew i stanie się codziennym nawykiem.